Pokud si někdy všimnete, že na vašem vozidle něco není v pořádku, pravděpodobně uděláte to v nejbližším servisním středisku. Byla by však velká pomoc, pokud byste si uměli své auto sami udržovat. Bylo by rozumné zkontrolovat si schéma různých automobilových součástek, abyste věděli, kde jsou nejdůležitější součásti vašeho vozidla.

Seznamte se s různými částmi automobilu, abyste mohli podrobněji diskutovat se servisním technikem a co víc o správné údržbě vozidla.

AC kompresor

AC kompresor je automobilová součást umístěna v motorovém prostoru. Nachází se na jedné straně a je připevněn k hadovitý hnacímu pásu. Freon prochází cyklem v AC kompresoru, aby zajistil vašemu vozu chladný vzduch.

Automobilových součástek - AC kompresor
Automobilových součástek – AC kompresor pro BMW 5

Chcete-li v horkých letních dnech používat AC systém vašeho automobilu, chcete, aby byl kompresor ve špičkové poloze. Budete vědět, zda není poškozen kompresor, pokud přes větrací otvory neprochází studený vzduch. Kompresor může také během provozu vydávat rušivé a hlasité zvuky.  

Alternátor

Zařízení, které generuje elektřinu, přeměňuje alternátor na mechanickou energii na elektrickou v podobě střídavého proudu. Používá se k napájení elektrického systému vašeho automobilu spolu s baterií. Baterii nabíjí také alternátor s využitím mechanické energie produkované pohybem automobilových částí.

Automobilových součástek - Alternátor
Automobilových součástek – Alternátor pro Citroen, Fiat, Peugeot,

Pokud baterie vypadá oteklá a nefunguje, může dojít k chybnému napětí v alternátoru a k přebití baterie. 

Náprava kola

Přenos síly na kola z motoru má na starosti náprava. Toto je důležitá součástka do auta, pokud rádi zatáčíte, brzdíte nebo se pohybujete. Budete vědět, jestli s vašimi nápravami není něco v pořádku, pokud produkují hlasité zvuky rachotu. Ve vozidle zaznamenáte silné vibrace, zvláště když brzdíte nebo zatáčíte.

Video: Jak funguje CV osa

Autobaterie

Autobaterii lze považovat za rozhodující součást automobilu. To je zodpovědné za první zapnutí vozidla. Ve většině automobilů se nachází pod kapotou a dá se označit symboly + a -. Pokud potřebujete nastartovat vozidlo, musíte připojit červenou svorku startovacího kabelu k symbolu + s černou svorkou připojenou k symbolu -. 

Brzdy

Brzdový systém vašeho vozu je složen z několika komponent. K dispozici je rotor, destička, spínač světel, brzdový pedál a třmen. Pokud s brzdami něco není v pořádku, je to tak spíše proto, že něco není v pořádku s rotorem, destičkou nebo třmenem.

Brzdové třmeny naleznete na zadní nebo přední části vozidla, mohou však být i za volantem. Brzdové destičky mohou být také umístěny za volantem a po určitém čase se to začne opotřebovávat. Podložka, která je na posledním úseku své životnosti, bude při každém brzdění vytvářet skřípání nebo hlasité zvuky.

Brzdový rotor je část nacházející se podél podložky a třmenu, která je při brzdění vystavena působení velkého tepla. Brzdění se zhorší, jakmile se rotory rozpadnou. Ujistěte se, že jsou rotory vyměněny v párech, abyste byli vždy v bezpečí. 

Katalyzátor

Katalyzátor je součástí výfukového systému automobilu. Je vyroben z nerezavějící oceli a obsahuje katalyzátor na snížení oxidu uhelnatého, oxidů dusíku a uhlovodíků ve výfukových emisích. Používá se na eliminaci znečišťujících látek, aby výfukové plyny nepoškodily planetu. 

Tlumič

Tlumič je jednou z částí automobilu, která se nachází ve výfukovém systému. To pomáhá udržovat systém tichý při každé jízdě. Tlumič výfuku najdete mezi motorem v koncovce výfuku vzadu a vpředu. Postarejte se o to, aby se problémy s tlumičem výfuku napravili, jakmile si je všimnete, protože porucha v celkovém katalyzátoru může vést k nákladným nákladům na opravu. 

Chladič

Chladič je výměník tepla, který se používá k odvádění tepla z chladicí kapaliny chladicího systému, aby se zabránilo přehřátí motoru automobilu. Horká chladicí kapalina je vedena tudy, kde chladicí kapalina vyměňuje teplo s procházejícím vzduchem.

Při obecné údržbě chladiče by se měla hladina chladicí kapaliny kontrolovat dvakrát ročně. Výměna radiátoru může trvat den, ale tuto práci můžete udělat svépomocí. Než tak učiníte, můžete také zkontrolovat příručku oprav svého automobilu, protože každé vozidlo je trochu jiné. 

Tlumič

Tlumiče nárazů jsou automobilové součásti, které vám mohou pomoci udržet stabilitu vašeho auta při každé jízdě po nerovné cestě. Tyto tlumiče se nacházejí na spodní straně vozidla. Je třeba je ihned vyměnit, abyste zabránili dalšímu opotřebení systému odpružení vašeho automobilu. 

Převodovka

Převodovkou se rozumí převodové zařízení automobilu, které nabízí variabilní poměry mezi diferenciálním výkonem a výkonem motoru. Automobilové převodovky jsou komplikovanější než převodovky na kolech. Tyto dva přístroje však mají podobnou základní funkci, díky níž může řidič zvolit větší nebo menší převodové stupně pro zlepšení jízdních podmínek, aniž musel příliš pracovat s motorem. Převodovky se dodávají ve dvou typech.

Tou první je automatická převodovka. V této převodovce se převodové poměry automaticky mění pomocí ATF nebo kapaliny do automatické převodovky. Některé z těchto automatických převodovek jsou CVT nebo převodovky s plynulou nebo bezstupňovou převodovkou, které se dají plynule měnit prostřednictvím nepřetržitého rozsahu efektivních převodových poměrů.

Druhým typem je manuální převodovka, což je převodové zařízení ručně řazené v hnací soustavě, které umožňuje změny ve vztahu mezi rychlostí na silnici a otáčkami motoru.

Pokud se s některou z těchto částí vozidla nebo s celkovou funkčností vašeho vozu něco cítí, bylo by lepší nechat to zkontrolovat odborníkem, abyste vždy mohli zůstat na bezpečné straně vždy, když narazíte na cestu. 

Články ze stejné kategorie:

    Nebyl nalezen